fbpx skip to Main Content
Jak Wygrać Ze Złotą Rybką?

Jak wygrać ze złotą rybką?

Badania z 2013 roku wskazują, że w dziedzinie koncentracji uwagi[1] człowiek wypada słabiej niż złota rybka?. Wynik karasia, to mocne 9 sekund, nasza średnia jest o całą sekundę krótsza. Trudno w to uwierzyć! Ciekawy jest także fakt, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat, ludzki wynik pogorszył się o kilka sekund. Jak to możliwe, że nasza uwaga zatrzymuje się na tak krótko? W dużej mierze odpowiada za to sposób w jaki zorganizowaliśmy naszą rzeczywistość, a przede wszystkim natłok informacji, od których nasz wewnętrzny komputer, czyli umysł, przegrzewa się i zawiesza. Nie radzi sobie z ilością atakujących go bodźców. To najczęściej powoduje, że zamiast doświadczać otaczającej nas rzeczywistości bardziej żyjemy w naszych umysłach i na tym głównie koncentrujemy uwagę. Porównując ten proces do wizyty na przykład w kawiarni, bardziej koncentrujemy się na opisie potraw niż rozkoszowaniem się ich smakiem. Mózg to chyba nasz najbardziej zapracowany organ. A na dodatek nie pozwalamy mu odpocząć nieustannie dostarczając mu bodźców. Dzieje się to właściwie w każdym momencie naszego życia, kiedy przeglądamy konta w mediach społecznościowych, piszemy wiadomości i czytamy informacje ze świata korzystając  komputerów czy smartfonów. Ludzki umysł pracuje wydajnie na 3 zmiany, produkując filmy, słuchowiska, przygotowując skomplikowane analizy i prognozy.  Istna fabryka! Także kiedy śpimy. Może warto czasami dać mu odsapnąć? Prześcignięcie czasu koncentracji karasia jest oczywiście możliwe. Wymaga to jednak systematycznej pracy, konsekwencji  i zmiany nawyków, ale warto podjąć ten trud. Wsparciem w tej trudnej sytuacji może okazać się praktyka mindfulness. Ale czy praca może być odpowiednim miejscem do tego typu zajęć? Tak, własciwie każdą sytuację możesz wykorzystać do praktykowania uważności.

Jakie korzyści możemy osiągnąć dzięki praktyce mindfulness w pracy?

  1. Polepszyć wyniki dzięki lepszej koncentracji
  2. Zmniejszyć stres lub całkowicie go wyeliminować
  3. Skuteczniej komunikować się ze współpracownikami
  4. Zwiększyć przyjemność z pracy
  5. Zwiększyć kreatywność

Praktykowanie mindfuless w pracy, odbywa się niejako przy okazji wykonywania codziennych obowiązków. Możesz się temu oddać dzięki koncentracji na codziennych zadaniach, w aktualnej chwili, bez osądzania i nadawania dodatkowych znaczeń, czyli z akceptacją tego co wokół ciebie dzieje. Dotyczy to przede wszystkim myśli i emocji. Ćwiczenia które możesz wykonać nie będą wymagały dodatkowego czasu. Większość jest praktyk jest możliwa do przeprowadzenia przy okazji codziennej pracy.

Możesz na przykład wypróbować metodę, którą nazwałem „trybem audiodeskrypcji”. Jak zapewne wiesz audiodeskrypcja jest metodą ułatwiająca osobom niewidomym odbiór sztuki wizualnej za pomocą dokładnego opisu przez lektora, tego czego nie mogą zobaczyć. Sprawdź jak to działa. Wyobraź sobie, że oglądasz film i dodatkowo słyszysz głos niejako narratora, który opisuje wszystko co się dzieje na ekranie. Zofia podchodzi do łóżka stojącego w rogu pokoju. Przysuwa niebieski fotel.  Siada na nim wprost drewnianych drzwi. Na jej twarzy pojawia się uśmiech. Zwróć uwagę, że nie ma tu interpretacji czy ocen, jest tylko suchy i możliwie dokładny opis faktów.

Jeżeli czasami potrzebujesz wytchnienia od natrętnych myśli, możesz wykorzystać technikę audio deskrypcji. Wyobraź sobie, że idziesz zaraz na ważne spotkanie. Wiesz, że może nie być łatwo. Zbliżając się do miejsca spotkania twoje napięcie prawdopodobnie rośnie. Wyobrażasz sobie przebieg spotkania. Na wewnętrznym ekranie twojej wyobraźni pojawiają się wyłącznie czarne scenariusze. Najlepiej byłoby wtedy się wyciszyć i pozytywnie nastawić, ale nie masz czasu, a poza tym jak to zrobić w ciągu chwili?

Możesz wtedy przestawić umysł w tryb audiodeskrypcji. Idziesz korytarzem i dokładnie opisujesz w myślach to co aktualnie widzisz. Jak narrator, bez interpretacji i ocen, tylko to co rejestruje twój zmysł wzroku i słuch. Uruchamiasz wewnętrznego lektora i opisujesz fakty, które masz w zasięgu wzroku. Dzięki temu przenosisz koncentrację z niepożądanych scenariuszy na to co dzieje się aktualnie wokół ciebie. W danej chwili , bez osądzania i nadawania dodatkowych znaczeń, czyli z pełną akceptacją.

Dzięki temu prostemu zabiegowi możesz uspokoić swoje myśli i poprowadzić spotkanie dużo spokojniej a w konsekwencji skuteczniej.

 

Rafał Nykiel

Coach i trener coachingu i team coachingu International Coaching Community. Prowadzi zajęcia na SGH, PŁ, WSB i UŁ, twórca narzędzia EQdo karty emocji.

 

[1] TIME: You Now Have a Shorter Attention Span Than a Goldfish, By KEVIN MCSPADDEN, May 14, 2015

 

EN PL
Back To Top