fbpx skip to Main Content
Oddech Kwadratowy

Oddech kwadratowy

Jeśli odczuwasz stres i chcesz się doraźnie uspokoić możesz wykorzystać niezwykle prostą technikę oddechową, zwaną oddechem kwadratowym. Dla zachęty mogę dodać, że jest ona ponoć stosowana także przez żołnierzy Navy Seals. Co zapewne może być dobrą rekomendacją.

Nie będę się rozwodził nad negatywnymi skutkami silnego i długotrwałego stresu, bo z tego sobie wszyscy zdajemy sprawę. Simonton na przykład odkrył wyraźną zależność między takim rodzajem stresu a występowaniem nowotworów. Dlatego tak ważna wydaje mi się umiejętność relaksowania.

Dla coachów będzie także to także niezwykle użyteczna technika, którą mogą wykorzystać przed (element mentalnego przygotowania) oraz w czasie sesji coachingowej.

Jak to działa oddech kwadratowy?

W sytuacji, która subiektywnie traktujemy jako zagrożenie najczęściej reagujemy walka lub ucieczką, może być jeszcze trzecia automatyczna reakcja, czyli zastygnięcie w bezruchu. Atawizm, który kiedyś pomagał być niezauważonym przez drapieżniki.

Za te reakcje odpowiada nasz układ wegetatywny, na którego działanie nie mamy bezpośrednio dużego wpływu. Zapewnia on sprawne funkcjonowanie narządów wewnętrznych, wydzielania hormonów i reakcje fizjologiczne, a także kieruje w jakimś stopniu naszymi emocjami i nastrojami. Szczególnie tymi, które są związane z reakcją na zagrożenia.  

Czy możemy przejąć kontrolę nad układem wegetatywnym. Taką możliwość daje nam wykorzystanie nerwu błędnego, który odpowiada między innymi za układ oddechowy. Tak się dzieje, kiedy świadomie decydujemy jak chcemy oddychać. Wtedy nerw błędny wpływa na  inne narządy, niejako uspokajając je.

Na czym polega oddech kwadratowy?

Technika jest bardzo prosta. Chodzi o przeznaczenie równych odcinków czasowych na każdą z faz pełnego cyklu oddechu. Może to być na przykład 5 sekund. Czyli bierzemy wdech przez 5 sekund…. Zatrzymujemy powietrze w płucach przez 5 sekund…. Robimy wydech przez 5 sekund… i trwamy w bezdechu przez 5 sekund. Powtarzamy cały cykl przez kilka minut. To wszystko.

Jeżeli umówisz się ze sobą na testowanie tej metody przez tydzień albo dwa zanim ją ocenisz, to z pewnością poczujesz zbawienny wpływ oddechu kwadratowego. Możesz trenować kilka razy dziennie, aby później wykorzystać tę metodę tuż  przed sesją lub ważnym spotkaniem.

Żeby nie patrzeć ciągle na zegarek możesz wykorzystać aplikację do treningu interwałowego. A tak przy okazji to taki rodzaj treningu jest doskonałą alternatywą w czasach pandemii, kiedy zamknięte są kluby fitness, siłownie i baseny. Ja korzystam z apki Intervals, niestety jest dostępna obecnie tylko na Iphone. Prosta i bez reklam. Można też nagrać na dyktafon jakiś dźwięk co 5 sekund i wtedy uniezależniamy sie od zegarka, mając możliwość doskonalenia oddechu kwadratowego także prowadząc samochód. Jeśli oczywiście uważasz, że jest to bezpieczne.

Rafał Nykiel

EN PL
Back To Top